+905453120707 info@opdrhakanyuksel.com
Rinoplasti (Burun Estetiği) Nedir? Nasıl Uygulanır?
Ekim 28, 2023

Dr. ozbarsut

Ülkemizde ve dünyada imajın herseyin önüne geçmesiyle birlikte doğal olarak bu amaca hizmet eden estetik operasyonlarda da bir patlama oluşmuştur.Burun estetiği de her zaman için bu müdahalelerde en üst sırada yerini almıştır.

Burun hem fonksiyonel bir organdır hemde yüz seklimizde önemli bir paya sahiptir.Yapılacak cerrahi müdahalelerde fonksiyonlarını korumak ve gereğinde daha da iyileştirmek temel amaçlardan biri olmalıdır.Bu amaçla fonksiyonel rinoplasti kavramı ortaya çıkmıştır.

Temel olarakoprerasyon acık ve kapalı teknik seklinde uygulanabilir.Birbirlerine avantaj ve dezavantajları vardır.Kapalı cerrahiyi uygulayanlar acık cerrahiyi de yapabildikleri halde acık cerrahi yapanlar genellikle kapalı operasyona hakim değillerdir.

Hasta secimi en önemli kriterlerden biridir .Kişinin bedensel ve ruhsal olarak olgunluğa ulaşmış olması en önemli kriter olmalıdır.

Burunda sekil değişikliği isteyen hastaya öncelikle görsel olarak rahatsız olduğu 3 şeyi söylemesi istenir.Muayene yapan hekimde problemli 3 alanı soruyu sormadan önce beliriler.Saglıklı bir tedavi için en azından iki kriterin ortak olması operasyondan sonra oluşabilecek mutsuzlukları minimale indirmek için başlangıç olabilir.

Operasyondan önce dijital kayıt için farklı acılardan çekilen resimler ameliyat planlanması için ve doğabilecek hukuksal problemler için şarttır.

Operasyon genel anestezi ve lokal anestezi ile uygulanabilse de .Nahoş bir ameliyat sürecine hastanın tanıklık etmemesi ve hekimin işine daha konsantre olması acısından lokal anesteziyi tercih etmemek en doğrusudur.

Ameliyat ortalama 1.5-2 saatlık bir süreç gerektirir.Destek amacıyla ve kanama kontrolü için tampon tercih edilir ve 2-3 gün kadar kaldıktan sonra hekim tarafından çıkarılır.Burun sırtına yapılan sekil değişikliğini fikse etmek için farklı materyaller (alçı,thermal splint vs)kullanılır ve 7 gün kadar muhafaza edilir.2.hafta burun bölgesine bant uygulanarak sabitleme işlemi devam eder.Yine bir hafta kaldıktan sonra çıkarılır.Burun bölgesine masaj uygulaması yapılır.Masajın anacı hem ödemi almak,lenfatik dolaşımı hızlandırmak ve yeniden remodulasyon sağlamaktır ve çok önemlidir.

KLİNİK GÖRÜSLERİM

En önemli konulardan biri hasta yasıdır.Özellikle ergenlik döneminde kızlarda yaygın olarak kendini beğenmeme,belli bir organın sekline olan takıntılar sık görülebilmektedir.Cogu genç kızda butun sorunları burun özerindeki bir kemere yükleme,sanki kemer olmasa hersey çözülecekmiş gibi bir ruh hali sıkça görülebilmektedir.Özellikle medyanın estetik girişimlere örtülü bir reklam olarak yaklaşıp günlük haberler yapması yeterli ruh ve beden olgunluğu sağlanmamış ergenlerde basite indirgeme, çok kolay, hiçbir sorun çıkmaz ,burnum düzeldiğinde hersey değişecek,çok güzel olacağım gibi beklentiler yaratmaktadır.Günlük yaşantıda bu isteklerden bıkan aile, anne ,baba ve ergen olarak muayenenin yolunu tutmaktadır.Muayene esnasında şikayeti sorulduğunda genellikle burnumdan nefes alamıyorum seklinde bir mantığa büründürme ile söze girilir ,sohbet ilerledikçe burun ameliyatı olurken üstündeki kemeri de hafifçe törpülesek mi seklinde devam eder.

Estetik operasyonlar beden ve ruh gelişimi tamamlanmadan asla yapılmamalıdır.Yapılırsa hem hasta hemde hekim acısından istenmeyen sorunlar çıkma ihtimali cok yüksektir.Yas sınırı 18 dense de önemli olan yaşdan ziyade cehresinin tam olarak erişkin düzeyine geldiğine kanaat getirmektir.Buda bazen 25 yasları bulabilmektedir.

Burunda deri,kemik ve kıkırdak olmak üzere üc faklı yapı mevcuttur .Bu dokuların iyileşme ,cerrahiye verdiği cevaplar farklı olabilmektedir.Örnegin kıkırdak yapı hafızalı bir dokudur ve hep eski haline dönme cabasında olacaktır bu yüzden saga ve sola eğrilikler hep ciddi problem oluşturabilmektedir.

Operasyon esnasında deriyi kaldırmak lenfatik dolaşımı bozabilmekte ve burun rengi bir ton koyulaşabilmekte ve parlaklığı artabilmektedir. Rinoplastıde revizyon(yeniden düzeltme)oranları %10 dense de %30 ları bulmaktadır ikinci operasyon cildi daha kırmızı ve daha da parlak bir hale getirebilmektedir.Burun hata affetmez yapılacak işlemler tek bir cerrahide bitirilme cabasında olunmalıdır.

Kişinin cilt kalınlığı en önemli faktörlerden biridir.Cildimiz burnumuzu örten bir battaniye gibidir.Battaniye ne kadar kalın olursa oluşabilecek hataların görünme olasılığı azalacak hemde lenfatik dolasımınazalmasının hastaya olacak görsel etkileri minimale inecektir.

Operasyon planlamasında digital ortamda değişik acılardan fotoğraf arşivlemesi mutlaka yapılmalıdır.Hem hasta hem hekim acısından en önemli adımlardan biridir.

Günümüzde digital fotoğrafların photoshop tekniği ile operasyon sonu nasıl bir buruna sahip olacağınıza yönelik bilgisayar programları olsa da (iPhone da bile var) bana göre çok da etik değildir.Hatta 3 boyutlu resimlerini yapanlar olayı daha da abartıp yeni burnu ıle büst halinde sunanlar bile görülmüştür.Bu tür hastayı ikna cabaları hastanın beklentilerini artırmaktadır. Sonuçta burnunuzu bilgisayar yapmayacaktır .İnsan bedeni ne ağaçtan ne de çamurdan yaratılmıştır.Farklı dokular,farklı genetik yapıların getirdiği farklı iyileşme değişikliklerini barındırır. Her zaman kontrol hekimde olmayabilir.Hal böyleyken size bu burnu yapacağım deyip sonradan oluşabilecek problemlerde hem hekim hem de hastanın mutsuz olması olasılık dahilindedir.

Burun kişiye özeldir, yüz ifadesinde mimiklerde önemli bir yer tutar.Planlanan operasyonda bunlara etkisini iyi düşünmek makro değişikliklerden kaçınmak gereklidir.Ne kadar geniş bir müdahale yaparsanız ,vücudun reaksiyonları o kadar çok olacak problem çıkma riski yükselecektir.Ideali çevrenizdeki insanların”sende bir değişiklik var ama ne”demeleridir.Nasıl ki her kumaştan her elbise çıkmaz ,her burundan da hastanın hayal ettiği form yakalanmayabilir.Hastanın istediği burnu yapmak için yapılan doku zorlamaları zaman içinde kıkırdakların hafızası,lenfatik dolaşımın azalmasına bağlı yapışıklıklar gibi sebeplerle eskiyi aratır ,doğallıktan uzak bir forma gidebilmektedir.

Estetik burun cerrahisinde basamak atlatatma kuralı vardır.Çok iyi, iyi, orta, kötü ve çok kötü olarak ele alırsak çok kötü bir burun en fazla iki basamak atlayarak orta bir hale getirilebilir.Cok iyi hale getirmek için yapılan macro cerrahiler bir kaç yıl sonra hastaya yukarıda anlattığım sebeplerle büyük sorunlar çıkarabilir.

SONUÇ

Yaş çok önemlidir yüz gelişimi tamamlanmadan rinoplasti uygulanmamalıdır.

Uygulanacak en minumum cerrahiyle sonuç almak ,doku bütünlüklerini olabildiğince bozmamak ,bunu içinde makro değişiklikler talep etmemek.

Operasyonu uygulayacak hekimi iyi araştırmak,Genellikle size gösterilen bu eski hali sonra böyle oldu gibi yaklaşımlardan uzak durmak(unutmayın ki manav bile en güzel meyveleri tezgahın en üstüne koyar)

Para en önemli konu olmamalı sonuçta keyfekeder bir müdahale olacaksınız ve aciliyeti yok.Maddi olarak yeterli olan dönemde daha iyi şartlarda yaptırabilirsiniz

Operasyon ağrılı bir işlemdir,her ne kadar hekiminiz size elinden geldiği kadar bunu hissettirmemeye çalışacaktır.Sizde süreci bilip karar veren olarak hekiminize yardımcı olun.

Çalışma Saatleri

Bu saatler bayram günlerinde değişiklik gösterebilir. Lütfen bu günlerde bizi arayınız.

Pazartesi - Cuma

09.00 - 17.00

Cumartesi

09.00 - 12.00

Pazar

Kapalı

İletişim

Randevu için arayın

0545 312 07 07

Email

info@opdrhakanyuksel.com

Adres

Fener, Tekelioğlu Cd. No:11 Daire:3 Kat:2, 07160 Muratpaşa/Antalya

ilgi, alaka

Hakan beye ilgi, alaka ve doru yönlendirmelerinden dolayı sonsuz teşekkürler
Pinar Yilanci

ilgi , alaka

Hakan beye ilgi , alaka ve doru yönlendirmelerinden dolayı sonsuz teşekkürler
Pinar Yilanci

Başarılı bir ameliyat sonrası herşey yoluna gird

4 yaşındaki yeğenimin çok sık üst solunum yolları iltihabı, burun tıkanıklığı problemi oluyordu .Gece ağzı açık uyuyor ,nefesi kesilir gibi oluyor ,terden sırılsıklam şekilde uyanıyordu....
Read More
Tuba Kurcer

Başarılı bir ameliyat sonrası herşey yoluna gird

4 yaşındaki yeğenimin çok sık üst solunum yolları iltihabı , burun tıkanıklığı problemi oluyordu.Gece ağzı açık uyuyor,nefesi kesilir gibi oluyor,terden sırılsıklam şekilde uyanıyordu. Uykusunu alamadığı için de huzursuzluk çıkarıyordu.Tam iyileşiyor derken kreşte yeniden enfeksiyon kapıyordu tekrar herşey başa sarıyordu. Hakan bey'i çocuk doktorumuz Orhan Bey'in tavsiyesi ile tanıdık. Kendisi ve asistanı bizi çok güzel karşıladılar şikayetlerin temel nedeni geniz etinden kaynakliymis. Başarılı bir ameliyat sonrası herşey yoluna girdi.. Ameliyat sonrası takibi de çok iyiydi.Şu anda çok iyi ve kaliteli bir şekilde uyuyor kendisine ne kadar teşekkür etsek azdır.. . Ben çok pimpirikli bir halayim doktor bey'i de çok araştırdım. Gönül rahatlığıyla çocuğunuzu emanet edebilirsiniz...
Tuba Kurcer

Hasta ilişkileri üst seviyede bir hekim

15 yıl boyunca Ülkemizin en büyük ve yaygın özel sağlık kurumu olan Medicalpark Sağlık Grubunda Genel Müdürlük ve Koordinatörlük görevlerinde bulundum. Bu zaman zarfında kendi branşlarının en...
Read More
Tarkan Ayçetin

Hasta ilişkileri üst seviyede bir hekim

15 yıl boyunca Ülkemizin en büyük ve yaygın özel sağlık kurumu olan Medicalpark Sağlık Grubunda Genel Müdürlük ve Koordinatörlük görevlerinde bulundum. Bu zaman zarfında kendi branşlarının en iyisi olan hekimleri bulup sistemimize katmak en önemli görevlerimden biriydi. Dr Hakan Yüksel ile ilk tanışmam 2009 yılında bu süreç içinde olmuştu.Kısa sürede ne kadar başarılı bir cerrah olduğunu yaşadıklarımla teyit ettim ve benim, tüm ailemin ve dostlarımın Kulak Burun Boğaz alanındaki hekimimiz oldu. Şu an birlikte çalışmamamıza rağmen tüm ailemin ve dostlarımın hala kendimizi emanet ettiğimiz hekimimiz olarak ilişkimiz devam etmektedir. Dr Hakan Yüksel’in gerek cerrahi gerekse medikal tedavi süreçlerine kendi tecrübelerini ve becerilerini katarak hasta için en faydalı yöntemi belirleyen ve uygulayan, gerekmedikçe cerrahi müdahale önermeyen etik anlayışı çok gelişmiş, hasta ilişkileri üst seviyede bir hekim olarak hep hayatımızda kalmasından mutluluk duyuyoruz.
Tarkan Ayçetin

Tavsiye uzerine bende tavsiye ediyrum

Hakan hocama vertigoyla ilgili rahatsizligimdan dolayi gittim. Tavsiye uzerine bende tavsiye ediyrum kendisine burdan tekrar tesekkur ediyrum iyi sizi onermis sevgili...
Read More
Rahime Doğa

Tavsiye uzerine bende tavsiye ediyrum

Hakan hocama vertigoyla ilgili rahatsizligimdan dolayi gittim . Tavsiye uzerine bende tavsiye ediyrum kendisine burdan tekrar tesekkur ediyrum iyi sizi onermis sevgili hocam..onada tesekkur ediyrum buradan...
Rahime Doğa

Çocuğum kreşe başladı .

Çocuğum kreşe başladı sürekli üst solunum yolu rahatsızlığı geçiriyordu. Alel acele kbb doktoru araken hakan beye gittik. Muayeneden sonra Bize danışmanlık yaptı...
Read More
RAMAZAN IŞIK

Çocuğum kreşe başladı.

Çocuğum kreşe başladı sürekli üst solunum yolu rahatsızlığı geçiriyordu. Alel acele kbb doktoru araken hakan beye gittik. Muayeneden sonra Bize danışmanlık yaptı resmen.ilaç falan yazmadı. yaşam koşullarına ilişkin almamız gereken tedbirlerden bahsetti, yanlış yaptıklarımızla yüzleştirdi. 3/5 gün sonra daha iyiydik.
RAMAZAN IŞIK

15 yıldır hastasıyım

15 yıldır hastasıyım ,her defasında dogru teşhis ve tedaviyle sağlıgıma kavuştum.
Erdoğan Konuk

15 yıldır hastasıyım

15 yıldır hastasıyım ,her defasında dogru teşhis ve tedaviyle sağlıgıma kavuştum.
Erdoğan Konuk